sliac.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Sliač

Aktuálne spravodajstvo

Župan predáva nemocnice a likviduje letisko, vraví Viskupič a žiada od Mikuša odpočet práce

TRNAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Kandidátovi na predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefovi Viskupičovi (OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska) chýba odpočet práce terajšieho predsedu Tibora Mikuša. Odporúčame:Viskupič bude kandidovať za trnavského župana, v prípade zvolenia sa vzdá mandátu poslanca „Chcel by som vedieť, kde je ambícia vystavať vo Voderadoch Národné olympijské centrum, ktoré sa ´stavalo´ iba počas predvolebnej kampane v roku 2013 a po nej zostalo ticho. V roku 2016 sa areál kaštieľa predal. Zároveň by som chcel v odpočte počuť, čo s piešťanským letiskom. Pretože vyzerá to tak, že náš župan predáva nemocnice, predáva kaštiele, likviduje letisko, nepočujem ani odpočet, ani zámery. Vyzývam týmto dosluhujúceho župana, aby prišiel so slušným, ľudským a chlapským odpočtom svojej práce,“ povedal v utorok v Trnave Viskupič. Politik chce stabilizovať financie kraja Ďalších uchádzačov o post predsedu Trnavského samosprávneho kraja vyzval, aby predstavili svoj program. On sám zverejnil volebný program so sloganom Spolu tvoríme kraj. Odporúčame:SNS nemá vlastného kandidáta na trnavského župana, podporí Tibora Mikuša Viskupič považuje za nevyhnutné vo volebnom období 2017 – 2022 stabilizovať finančnú situáciu Trnavského samosprávneho kraja a postupne znižovať záväzky z minulosti. Jedným z mechanizmov na dosiahnutie tohto cieľa by malo byť zriadenie Rady pre zdravé financie a investície podľa vzoru Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Medzi jeho priority patrí aj zriadenie participatívneho rozpočtu, v rámci ktorého by si ľudia sami definovali priority vo svojich regiónoch, mestách a obciach. Participatívny rozpočet by sa tvoril zdola, čím by sa podľa Viskupiča krajská samospráva priblížila k ľuďom. Aktívny v oblasti infraštruktúry Samosprávny kraj vedený jeho predsedom musí byť podľa Viskupiča aktívnejší v oblasti dopravnej infraštruktúry. Predseda podľa neho nesmie byť pasívny ani pri takých problémoch, akými sú obchvat Senice alebo Holíča, riešenie dopravnej situácie v Hlohovci v súvislosti s mostom cez Váh alebo podpora dopravy v južných okresoch. Viskupič svoj volebný program zverejnil na www.trnavskyzupan.sk. Odporúčame:Fico je podľa Viskupiča provokatér. Rozpráva, ako sa krajine darí, aby prekryl vládnu krízu Okrem neho sa o kreslo predsedu Trnavského samosprávneho kraja uchádzajú aj podpredseda kraja József Berényi (SMK – MKP), riaditeľ organizácie sluchovo postihnutých Jaroslav Cehlárik (NEKA), terajší predseda samosprávneho kraja Tibor Mikuš (NEKA), lekár Márius Novák (Nový parlament) a štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó (Most – Híd). Viac k témam: Jozef Viskupič, TTSK Trnavský samosprávny kraj, voľby do VÚC samosprávnych krajov 2017, Župné voľby do VÚC 2017Zdroj: Webnoviny.sk - Župan predáva nemocnice a likviduje letisko, vraví Viskupič a žiada od Mikuša odpočet práce © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Župan predáva nemocnice a likviduje letisko, vraví Viskupič a žiada od Mikuša odpočet práce

Dvojročné dieťa, ktoré zastrelilo svojho otca, sa dožaduje mŕtveho rodiča

ST. LOUIS 26. septembra (WebNoviny.sk) - Dvojročné dieťa zastrelilo v americkom St. Louis pri hre so zbraňou svojho otca, ktorý v tom čase spal. Odporúčame:Zatkli ďalšieho muža podozrivého z teroristického útoku v Londýne, polícia identitu neprezradila O prípade informujú noviny The St. Louis Post-Dispatch, podľa ktorých zbraň patrila obeti, 27-ročnému Darrionovi Nobleovi. Otcovi pribehli uprostred noci na pomoc jeho tri ďalšie deti, 13-ročný syn a sedem a päťročná dcéra, no našli ho už mŕtveho. Matka v tom čase nebola doma. Médiá citujú Nobleovu sesternicu Stephanie Smith, ktorá je už od víkendovej udalosti v jeho dome a pomáha jeho manželke pri deťoch, a podľa ktorej sa dvojročný "páchateľ" stále dožaduje svojho otca a chce, aby ho pred spaním vykúpal, tak ako to vždy robil. Viac k témam: dieťa, otcova zbraň, smrť, USAZdroj: Webnoviny.sk - Dvojročné dieťa, ktoré zastrelilo svojho otca, sa dožaduje mŕtveho rodiča © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dvojročné dieťa, ktoré zastrelilo svojho otca, sa dožaduje mŕtveho rodiča

Premiér Fico sa stretol s britským ministrom Johnsonom, rokovali o Slovákoch žijúcich v Británii

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Občania SR žijúci v Británii nebudú žiadnym spôsobom v budúcnosti poškodení. Premiéra Roberta Fica o tom ubezpečil minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Boris Johnson. S predsedom vlády SR sa stretol počas utorkovej návštevy v Bratislave. Dôležitý obchodný partner „Budeme strážiť záujmy našich ľudí, ktorí študujú a pracujú vo Veľkej Británii,“ povedal slovenský premiér počas návštevy Johnsona, agentúru SITA o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. „Bol to veľmi živý rozhovor, Boris Johnson prišiel pozitívne naladený a ubezpečil nás, že občania SR žijúci v Británii nebudú žiadnym spôsobom v budúcnosti poškodení, čo je pre nás tá najpodstatnejšia správa,“ cituje tlačová správa Roberta Fica. Odporúčame:Štátny tajomník Korčok rokoval s ministrom Johnsonom, daroval mu miniatúru Čumila Premiér ocenil, že podľa ministra Johnsona britská strana hodlá zintenzívniť dynamiku rokovaní upravujúcich postavenie Británie po jej odchode z EÚ v kľúčových témach, ako je právne postavenie a financie. „Veľká Británia je pre nás dôležitý obchodný partner, nehovoriac o obrovskej investícii Jaguar Land Rover, ktorá bude o chvíľu prinášať svoje ovocie,“ spresnil premiér a zdôraznil potrebu nastavenia nových vzťahov medzi EÚ a Britániou, ktoré budú aj v prospech Slovenska. Británia z Európy neodchádza Britský minister zahraničných vecí v utorok rokoval so slovenským premiérom aj o rozvoji bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Spojeným kráľovstvom, aktuálnych zahraničnopolitických otázkach a problematike brexitu. Odporúčame:Mayová navrhla prechodné obdobie po brexite, chce ponúknuť firmám istotu Boris Johnson v utorok rokoval aj so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Ivanom Korčokom. Témami boli bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Spojeným kráľovstvom, brexit, ale aj otázky medzinárodnej politiky. Obaja partneri sa zhodli, že Veľká Británia neodchádza z Európy a potvrdili, že je strategickým investorom na Slovensku. Johnson v utorok v Bratislave skončil svoju dvojdňovú cestu, v pondelok rokoval v Prahe a Bukurešti. Viac k témam: brexit, Európska únia, Robert Fico, Slovensko, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Premiér Fico sa stretol s britským ministrom Johnsonom, rokovali o Slovákoch žijúcich v Británii © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Premiér Fico sa stretol s britským ministrom Johnsonom, rokovali o Slovákoch žijúcich v Británii

Útočník z Turku, ktorý pobodal niekoľkých ľudí, nebol členom extrémistickej skupiny

TALLINN 26. septembra (WebNoviny.sk) - Muž, ktorý v auguste vo fínskom meste Turku zabil dvoch ľudí a osem osôb zranil, konal podľa fínskej spravodajskej agentúry sám za seba a nebol členom väčšej extrémistickej skupiny. Odporúčame:Útočník z Turku klamal o svojom mene a veku, narodil sa už v roku 1994 Polícia v súvislosti s udalosťou, ktorá sa stala 18. augusta, zatkla troch podozrivých, no postupne ich prepustila na slobodu. Agentúra STT cituje vyšetrovateľa Olliho Toyrasa, ktorý uviedol, že nenašli žiadne náznaky, že by bol útočník členom nejakej skupiny. Dvadsaťdvaročný marocký žiadateľ o azyl Abdurrahmán Mechka sa priznal k tomu, že pobodal ľudí, no podľa neho nešlo o vraždy. Polícia však prípad vyšetruje ako vraždu s teroristickým motívom. Viac k témam: Fínsko, polícia, Turku, útočníkZdroj: Webnoviny.sk - Útočník z Turku, ktorý pobodal niekoľkých ľudí, nebol členom extrémistickej skupiny © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Útočník z Turku, ktorý pobodal niekoľkých ľudí, nebol členom extrémistickej skupiny

Osobný vlak sa zrazil s obrneným vozidlom na vojenskom cvičení Aurora 17

ŠTOKHOLM 26. septembra (WebNoviny.sk) - Na juhovýchode Švédska sa v utorok zrazil osobný vlak s vojenským obrneným vozidlom, ktoré sa zúčastňovalo na vojenskom cvičení Aurora 17. Odporúčame:Začalo sa vojenské cvičenie Poliakov a jednotiek NATO s názvom Dragon-17 Informuje o tom s odvolaním sa na priamych svedkov udalosti švédsky denník Expressen. Zranenia utrpeli podľa doterajších informácií traja ľudia, a síce dvaja členovia posádky obrneného vozidla a rušňovodič. K nešťastiu došlo neďaleko mesta Trosa, ktoré je vzdialené asi 70 kilometrov na juh od Štokholmu. Aurora 17 je najväčšie vojenské cvičenie vo Švédsku za posledných dvadsať rokov. Začalo sa 11. septembra a zúčastňuje sa na ňom takmer 20-tisíc vojakov zo Švédska, Fínska, Nórska, Dánska, Estónska, Litvy a Francúzska. Viac k témam: dopravná nehoda, švédsko, vojenské cvičenieZdroj: Webnoviny.sk - Osobný vlak sa zrazil s obrneným vozidlom na vojenskom cvičení Aurora 17 © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Osobný vlak sa zrazil s obrneným vozidlom na vojenskom cvičení Aurora 17

Bezpečnosť športovcov na ZOH 2018 je podľa Siekela prvoradá, situáciu na polostrove sledujú

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - V súvislosti s budúcoročnými zimnými olympijskými hrami v juhokórejskom Pjongčangu (9.- 25. 2.) sa začína čoraz častejšie skloňovať otázka bezpečnosti, keďže sa stupňuje politický konflikt medzi Spojenými štátmi americkými a KĽDR. Odporúčame:Slováci spoznali ubytovanie počas ZOH 2018, na dejisko nepricestujú rýchlovlakmi Uvedomuje si to aj prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel. "Otázka bezpečnosti je prioritná a určite budeme vývoj situácie pozorne sledovať. Viackrát som bol na Kórejskom polostrove a mal som príležitosť zažiť to na vlastnej koži. Oni žijú v napätí už dlhé desaťročia, ale situáciu majú zmapovanú a vedia ju vyhodnotiť. Budeme veľmi pozorne počúvať odporúčania Medzinárodného olympijského výboru a celej svetovej komunity ako sa to bude v nasledujúcich mesiacoch vyvíjať. Musím však zdôrazniť, že nič nenasvedčuje tomu, že by to organizátor podcenil alebo nezvládal. Práve naopak, venujú tomu veľkú pozornosť aj národné i medzinárodné olympijské výbory či OSN. Celá svetová komunita očakáva olympijské hry ako príležitosť na upokojenie situácie. Pevne verím, že aj politici a všetky zúčastnené strany ju využijú a budeme svedkami úžasných ZOH v plnej účasti." Slováci vnímajú situáciu s nadhľadom Ako prví spochybnili bezpečnosť organizácie hier v Kórejskej republike Francúzi. Slováci však situáciu vnímajú ešte s nadhľadom. "Otázka bezpečnosti je prvoradá. Ak by signály boli také, že by sme sa museli rozhodnúť medzi našou účasťou a bezpečnosťou, tak by sme nemali o čom diskutovať. Vždy to bude bezpečnosť. Takéto rozhodnutia by však mali byť prijímané v širšej diskusii so všetkými zúčastnenými stranami. Ak by situácia k tomu smerovala, tak som si istý, že by viacero národných olympijských výborov volalo po tom, aby sa prijal nejaký všeobecný konsenzus a na základe toho konečné rozhodnutie," pokračoval Siekel. Odporúčame:Slovenskí hokejisti začnú ZOH 2018 valentínskym duelom s Ruskom Zo slovenských športovcov sa zatiaľ nikto neozval, žeby sa nechcel zúčastniť na ZOH 2018. "Snažíme sa aktívne podávať informácie. Nečakáme na to, kedy dostaneme otázky, ale komunikujeme so všetkými zúčastnenými stranami. Situácia sa vyvíja, to čo poviem dnes, nemusí už o týždeň platiť. Možno sa to celé začne upokojovať a táto agenda prestane byť aktuálna. Preto je dôležité mať informácie včas a musia byť správne a relevantné," zdôraznil prvý muž SOV. Očakávajú zlepšenie vzťahov Dohady o tom, či sa situácia dá porovnať s tou spred roka, keď sa športovci masívne odhlasovali z hier v brazílskom Riu de Janeiro z obavy nakazenia sa vírusom Zika, Siekel komentoval takto: "Je to vážna vec. Nepodceňoval by som ju, ale ani nebagatelizoval a neprirovnával k situácii so Zikou v Riu de Janeiro. Každý občan Slovenska, ale aj celé svetové spoločenstvo sleduje, ako sa situácia na Kórejskom polostrove vyvinie a s napätím čaká zlepšovanie vzťahov a utlmenie momentálne nie príliš priaznivej komunikácie zúčastnených strán." Viac k témam: Anton Siekel, Južná Kórea, SOV Slovenský olympijský výbor, ZOH Zimné olympijské hry 2018 v PjongčanguZdroj: Webnoviny.sk - Bezpečnosť športovcov na ZOH 2018 je podľa Siekela prvoradá, situáciu na polostrove sledujú © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bezpečnosť športovcov na ZOH 2018 je podľa Siekela prvoradá, situáciu na polostrove sledujú

Slováci spoznali ubytovanie počas ZOH 2018, na dejisko nepricestujú rýchlovlakmi

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Počas zimných olympijských hier v kórejskom Pjongčangu (9.- 25. 2. 2018) budú športovci bývať vo výškových budovách s 24 poschodiami a najväčším pozitívom oboch ubytovacích komplexov v olympijských dedinách bude ich kompaktnosť. Odporúčame:Slovenskí hokejisti začnú ZOH 2018 valentínskym duelom s Ruskom "Vyzerá to veľmi dobre po viacerých stránkach. Nepamätám si, že by nám niekedy predtým ukázali ubytovacie priestory v olympijských dedinách v takom predstihu. ako práve teraz Kórejčania. Takmer všetko je dokončené a čo nie je, určite načas bude. Ubytovanie je kompaktné, čiže menej náročné na pohyb a presuny. Ubytovanie v horskej dedine v Alpensii je možno trochu strohé, ale to by nemalo prekážať," informoval generálny sekretár Jozef Liba na utorkovej tlačovej besede v Bratislave. Problémy s predajom vstupeniek Pridal aj informáciu o Slovenskom dome, ktorý by mal fungovať neďaleko prímorskej olympijskej dediny v Gangneungu. "Treba ešte doladiť systém a charakter domu, ale mal by byť športovcom aj členom výprav k dispozícii. Nachádzať sa bude 660 m vzdušnou čiarou od olympijskej dediny, čiže asi 15 minút pešo, čo je veľmi pozitívne," vravel Liba. Inšpekčná cesta predstaviteľov Slovenského olympijského výboru v dejisku ZOH 2018 pozostávala aj zo stretnutia so slovenským veľvyslancom v Kórejskej republike Milanom Lajčiakom či s vedením organizačného výboru hier. Kórejčania by mali mať v deň D z organizačnej stránky všetko dobre pripravené, ale čo nemôžu zaručiť, sú plné hľadiská na jednotlivých športoviskách. Odporúčame:Ruský srdciar Ovečkin sa zmieril s tým, že nepôjde na olympiádu do Pjongčangu "Predaj vstupeniek je pomalý. Atraktívnosť prostredia predsa len nie je taká, ako ju poznáme z dejísk ZOH v minulosti. Domáci bojujú s tým, aby bol predaj lístkov na vyššej úrovni," povedal Liba. Z letiska prídu autobusmi Jedna veľká zmena nastala v logistike, čiže preprave športovcov. Pôvodne mali cestovať z letiska v Soule do olympijských dedín rýchlovlakom KTX, ale tento koncept sa zmenil. "Využije sa klasický spôsob prepravy autobusmi, kde bude spolu so športovcami cestovať aj batožina. Pri jazde rýchlovlakom nebolo možné zaručiť, že batožina, idúca inou cestou, nebude meškať. Navyše na KTX je potrebné mať lístky aj s miestenkami," vysvetlil Liba. Čo sa týka výpravy športovcov spod Tatier, uvítací ceremoniál na ZOH 2018 budú mať Slováci 7. februára o 11.00 h kórejského času v horskej olympijskej dedine. Sľub u prezidenta SR je ešte doma na Slovensku naplánovaný na 30. januára. Návšteva Andreja Kisku počas hier v Pjongčangu sa uskutoční v dňoch 8.- 14. 2. 2018. Viac k témam: Južná Kórea, ZOH Zimné olympijské hry 2018 v PjongčanguZdroj: Webnoviny.sk - Slováci spoznali ubytovanie počas ZOH 2018, na dejisko nepricestujú rýchlovlakmi © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slováci spoznali ubytovanie počas ZOH 2018, na dejisko nepricestujú rýchlovlakmi

JPMorgan Chase otvára vo Varšave nové globálne korporátne centrum, zamestná stovky ľudí

VARŠAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Americká banka JPMorgan Chase Co, ktorá je jedným z najväčších peňažných ústavov vo svete, informovala, že otvára nové globálne korporátne centrum vo Varšave a v najbližších troch rokoch v ňom zamestná viac ako 3-tisíc ľudí. Tento krok banky oznámili v utorok vo Varšave výkonný riaditeľ JPMorgane Chase Steve Cohen a poľský vicepremiér a minister rozvoja Mateusz Morawiecki. JPMorgan otvára korporátne centrum v poľskom hlavnom meste v čase, kedy sa globálne firmy snažia presunúť činnosť z Veľkej Británie do iných členských krajín Európskej únie vzhľadom na nadchádzajúci odchod krajiny z jednotného trhu EÚ. Krok americkej banky je zároveň najnovším príkladom príťažlivosti Poľska pre zahraničných investorov, keďže krajina dosahuje silný ekonomický rast, ktorý je v súčasnosti takmer na úrovni štyri percentá ročne. Poľská pracovná sila je pritom kvalifikovaná, ale stále lacnejšia ako v západnej Európe. Viac k témam: brexit, JPMorgan Chase, Poľsko, VaršavaZdroj: Webnoviny.sk - JPMorgan Chase otvára vo Varšave nové globálne korporátne centrum, zamestná stovky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo JPMorgan Chase otvára vo Varšave nové globálne korporátne centrum, zamestná stovky ľudí

Vinári predpokladajú nižšiu úrodu, dôvodom jarné mrazy a sucho

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - V tomto roku by sa malo vyrobiť okolo 312 tisíc hektolitrov slovenského vína. Vinári predpokladajú v tohtoročnej kampani nižšiu úrodu o desať percent. Pod zníženie úrody sa podpísali jarné mrazy a sucho, zrážky boli na celom území počas celej vegetácie dlhodobo pod normálom. Veľké škody sú momentálne spôsobované náletmi škorcov a diviačej zveri. Informoval o tom Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska. Odporúčame:Mrazy druhý rok po sebe vážne poškodili vinohrady, vína bude menej Jarné mrazy poškodili predovšetkým mladú výsadbu celoplošne, škody sú nezvratné, odhadom bolo poškodených približne 50 hektárov vinohradov a škody predstavujú asi 400 tisíc eur. Lokálne boli poškodené až do 70 % aj úrodné vinohrady, najviac postihnutá bola Malokarpatská oblasť. Na druhej strane vďaka suchému počasiu bol tlak chorôb minimálny, zdravotný stav hrozna je takmer stopercentný. Ako ďalej vinári uviedli, kvalita sa zatiaľ ukazuje mimoriadne dobrá pre biele aj ružové vína, ak pretrvá jesenné počasie bez výraznejších dažďov, aj pre červené vína. Začiatok kampane je posunutý o zhruba 1 týždeň až desať dní vopred, v závislosti od regiónu. Viac k témam: vinári, víno, Zväz vinohradníkov a vinárov SlovenskaZdroj: Webnoviny.sk - Vinári predpokladajú nižšiu úrodu, dôvodom jarné mrazy a sucho © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vinári predpokladajú nižšiu úrodu, dôvodom jarné mrazy a sucho

Vodič, ktorý zrazil chodkyňu, sa po zverejnenom pátraní prihlásil na polícii

BRATISLAVA/LEVICE 26. septembra (WebNoviny.sk) - Vodič, ktorý v sobotu medzi obcami Pohronský Ruskov a Hronovce spätným zrkadlom zachytil chodkyňu, sa po zverejnenom pátraní sám prihlásil na polícii. Odporúčame:Foto: Polícia pátra po vodičovi Mercedesu, ktorý zrazil chodkyňu Dvadsaťštyriročná žena skončila s ťažkými zraneniami. Po nehode sa s vodičom dohodli, že sa stretnú v nemocnici. Tam však neprišiel a nehodu na polícii neoznámil. Ako agentúru SITA informovala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová, 56-ročný vodič zo Želiezoviec prišiel v pondelok na policajné oddelenie a uviedol, že pravdepodobne pri komunikácii s poškodenou prišlo k nedorozumeniu. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví. Presné okolnosti nehody vyšetrujú. Viac k témam: nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Vodič, ktorý zrazil chodkyňu, sa po zverejnenom pátraní prihlásil na polícii © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vodič, ktorý zrazil chodkyňu, sa po zverejnenom pátraní prihlásil na polícii

Martin Kližan postúpil do osemfinále na challengeri v Ríme

RÍM 26. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenský tenista Martin Kližan zvíťazil nad Nórom Casperom Ruudom za 85 minút 6:2, 6:4 v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry na turnaji ATP Challenger Tour v talianskom Ríme. Bol to prvý vzájomný duel 28-ročného ľavorukého Bratislavčana Kližana, teraz 142. v singlovom renkingu, s 18-ročným Ruudom (137.). Severan v minulosti figuroval na čele juniorského tzv. kombinovaného svetového rebríčka ITF, jeho premožiteľ tiež. Odporúčame:Nadal má na čele rebríčka náskok 1860 bodov pred Federerom, v Top 10 sa udiala iba jedna zmena Rekonvalescent po zranení lýtka Kližan dosiahol vo dvojhre svoj prvý zápasový úspech od 21. júna, keď v osemfinále antukového challengeru v Poprade-Tatrách prekonal Srba Nikolu Čačiča. Minulý týždeň sa neúspešne vrátil do diania v rumunskom Sibiu, podľahol Talianovi Riccardovi Bellottimu 3:6, 1:6. Dovtedy naposledy bol v akcii 4. júla a nedohral duel 1. kola grandslamového Wimbledonu na tráve v Londýne proti Srbovi Novakovi Djokovičovi (3:6, 0:2 a skreč). Zverenec Martina Hromeca Kližan je bývalým 24. mužom svetového rebríčka. Medzi najlepšími šestnástimi v talianskej metropole si zmeria sily s postupujúcim z duelu Bjorn Fratangelo (USA-8) - Ricardo Ojeda-Lara (Šp.). Rím - dvojhra - 1. kolo: Martin Kližan (SR) - Casper Ruud (Nór.) 6:2, 6:4 za 85 minút Viac k témam: Martin Kližan, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Martin Kližan postúpil do osemfinále na challengeri v Ríme © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Martin Kližan postúpil do osemfinále na challengeri v Ríme

OĽaNO viní ministra Érseka, že chce prioritne stavať diaľnice tam, kde má Most-Híd veľa voličov

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Hnutiu OĽaNO sa nepozdáva zoznam prioritných diaľničných stavieb, ktoré môžu byť vysúťažené do konca funkčného obdobia terajšej vlády. Medzi deviatimi pripravovanými projektmi je šesť na výstavbu úsekov rýchlostnej cesty R2 na juhu stredného a východného Slovenska, kde má vládny Most-Híd veľa voličov. "Vzhľadom na fakt, že tejto vláde nemožno veriť, je potrebné, aby vznikla dohoda odbornej verejnosti a celej politickej reprezentácie na stanovení skutočných priorít, aby sa neopakovala situácia, že minister za stranu Most-Híd vyberá priority podľa toho, kde má svojich voličov," povedal v utorok poslanec parlamentu za OĽaNO Ján Marosz. Čisto politické rozhodnutie Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) podľa Marosza na jednej strane hovorí, že tému výstavby diaľnic treba odpolitizovať, na druhej strane sa "čisto politicky rozhodol" zaradiť medzi priority úseky ciest, ktoré pokrývajú juh Slovenska. "Chceme, aby naši slovenskí Maďari chodili po kvalitnej infraštruktúre, po dobrých cestách, ale akým spôsobom vysvetlíme ľuďom na Kysuciach, že napriek petíciám, výzvam diaľnicu nedostanete," uviedol Marosz. Predstavitelia OĽaNO podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára ukázali, ako hlboko je možné klesnúť. Upozornil, že strany pôsobiace na juhu Slovenska nikdy nekritizovali napríklad výstavbu obchvatu Prešova. "Toto je ich mentálna vybavenosť, takýmto spôsobom útočiť," povedal Bugár. Tie časti úsekov, ktoré sú prioritou ministra dopravy aj Národnej diaľničnej spoločnosti, sú podľa Bugára pripravené. "Keby boli pripravené ďalšie, tak aj tam sa dá," dodal. OĽaNO žiada Národný generel dopravy OĽaNO žiada ministra dopravy, aby čím skôr predložil členom parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Národný generel dopravy, s ktorým počíta vláda vo svojom programovom vyhlásení. Cieľom tohto dokumentu má byť zabezpečenie ekonomicky efektívnej, bezpečnej, kapacitnej a plynulej dopravy. Základom bude vypracovanie celonárodného socio-demografického prieskumu o dopravnom dopyte obyvateľstva podľa podrobných dopravných prieskumov pre všetky relevantné druhy dopravy. Generel má zohľadniť aj medzinárodné dopravné ťahy cez SR ako tranzitnú krajinu. To všetko by malo umožniť jasne nastaviť priority v oblasti dopravy. "Zdravý sedliacky rozum hovorí, že najskôr musí byť plán, teda generel dopravy, aké sú intenzity, problémy dopravy. Až na základe plánu treba stanoviť priority, kde treba stavať diaľnice, rýchlostné cesty, rekonštruovať železnicu, modernizovať dopravu," vyhlásil Marosz. U nás to podľa neho funguje presne naopak. "Minister sa rozhodne na základe voličskej mapy a ostatní občania môžete chodiť aj pešo. Máte smolu, že ste nás nevolili," dodal Marosz. Chýbajú úseky diaľnic v zozname priorít V zozname priorít nie sú napríklad úseky D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica - Čadca, Bukov (druhý profil), R3 Nižná - Dlhá nad Oravou - Sedliacka Dubová, či R1 Banská Bystrica - Slovenská Ľupča a R4 Hunkovce - Ladomirová. Všetky tieto úseky sú podľa portálu Národnej diaľničnej spoločnosti v procese prípravy dokumentácie pre stavebné povolenie, podobne ako päť zo šiestich úsekov R2 zaradených medzi priority. Poslanec Eduard Heger (OĽaNO) tvrdí, že rezort dopravy je ďalším adeptom na krízového manažéra, ktorý ho bude riadiť na základe reálnych informácií o intenzite dopravy. "Preto voláme po národnom genereli, sú to úplne kľúčové informácie na to, aby sme mohli mať dobrú infraštruktúru. Vláda Smeru po desiatich rokoch nevie vysvetliť ľuďom, prečo nie je dostavaná diaľnica do Košíc," uviedol Heger. Plán prioritných stavieb podľa neho potvrdil, že úseky nie sú pripravené. Uvoľnenie dlhovej brzdy na výstavbu diaľnic podľa neho nie je potrebné, keďže rast daňových príjmov by mal stačiť na pokrytie financovania prioritných úsekov. "Musíme si vybrať, čo je priorita," povedal Heger. To, že diaľnica na Kysuciach nie je stále dostavaná, je podľa poslanca zlyhaním vlád na čele so Smerom. "Nemôžeme hovoriť, chceme peniaze aj na to, aj na to... Nejaké priority musia byť," dodal. Viac k témam: Arpád Érsek, diaľnice, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Most-Híd, NDS Národná diaľničná spoločnosť, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, výstavba diaľnicZdroj: Webnoviny.sk - OĽaNO viní ministra Érseka, že chce prioritne stavať diaľnice tam, kde má Most-Híd veľa voličov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo OĽaNO viní ministra Érseka, že chce prioritne stavať diaľnice tam, kde má Most-Híd veľa voličov

BSK: Deň európskej spolupráce aj o extrémizme

BRATISLAVA 26. septembra 2017 (WBN/PR) - Divadlo Aréna, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, sa dnes doobeda v rámci podujatia Deň európskej spolupráce stalo centrom diskusie na rozličné témy. Najviac však medzi žiakmi župných škôl zarezonovala téma extrémizmu. “Je to téma, ktorá najviac zaujíma spoločnosť a zároveň je najnebezpečnejšia, lebo extrémizmom hrozí, že sa zruší demokracia, sloboda a zavedie totalita. Študenti mali veľa otázok a potvrdilo sa to, čo zažívame, keď robíme naše diskusie s Living Memory, diskusie o extrémizme, ktorých sme už urobili niekoľko desiatok. Ukazuje sa, že  témy sú stále dokola tie isté , ktoré hovoria, že či je alebo nie je extrémizmus alternatívou a keď idete hlbšie a dáte slovo študentom, tak zistíte, že za vôľou podporovať extrémizmus je vždy nejaký typ obavy a strachu, a preto vlastne vedieme radšej diskusiu, ako by sme mali nechať narastať extrémizmus. Dôležité je, aby sa mohli pýtať slobodne čo chcú a myslím si, že keď sme ich neučili tomu, aby slobodne diskutovali o akejkoľvek otázke, tak sme výrazne posunuli ich schopnosť nakladať s extrémizmom. Lebo ak sa niečoho extrémisti boja, tak je to slobodná a otvorená diskusia,” povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Podujatie s názvom Deň európskej spolupráce bolo určené pre študentov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja a vedené bolo formou diskusie so zaujímavými hosťami, a to bratislavským županom Pavlom Frešom, spisovateľom Michalom Havranom a speváčkou Celeste Buckingham, ktorá dvojhodinovku plnú informácií, otázok a odpovedí odľahčila aj hudobným vystúpením. Diskutujúci hostia ako aj študenti sa vyjadrovali k téme „Spolupráca v rámci Európy“ či na tému „Spoluprácou proti extrémizmu“, ktorá zarezonovala najviac. Zároveň bolo cieľom podujatia aj predstavenie úspešných projektov spolupráce širokej verejnosti v Európe i v susediacich krajinách a zamerané bolo na propagáciu medzinárodnej spolupráce. „Keďže Bratislavský samosprávny kraj je riadiacim orgánom  programu spolupráce INTERACT a INTERACT ako taký koordinuje celoeurópsku iniciatívu Deň európskej spolupráce, tak aj my ako súčasť bratislavskej župy sme sa rozhodli organizovať lokálne podujatia priamo tu na Slovensku. A keďže otázka spolupráce začína byť v tejto dobe veľmi horúca téma aj v súvislosti s témou uzatvárania hraníc, prípadne s nárastom extrémizmu na Slovensku, tak tento rok sme sa rozhodli osloviť naše stredné školy a diskutovať s nimi v trošku uvoľnenejšej atmosfére o tom, akým spôsobom vstupuje extrémizmus do našich životov, ako môžeme proti nemu bojovať ,“ doplnila Petra Masácová, riaditeľka odboru INTERACT. Celoeurópska iniciatíva Deň európskej spolupráce bola prvýkrát verejne prezentovaná v roku 2012 a ihneď si získala podporu európskych inštitúcií i programov územnej spolupráce. Iniciatívu Deň európskej spolupráce koordinuje program spolupráce INTERACT za podpory Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Európskeho výboru regiónov. Program spolupráce INTERACT, ktorého riadiacim orgánom je Bratislavský samosprávny kraj, poskytuje svoje služby programom Interreg vo všetkých 28 členských štátoch EÚ, v Nórsku a vo Švajčiarsku v oblasti zvyšovania kvality riadenia programov, taktiež pomáha propagovať výsledky územnej spolupráce a zavádzať inovatívne nástroje v oblasti riadenia programov. Viac k témam: BSK Bratislavský samosprávny kraj, divadlo aréna, Pavol FrešoZdroj: Webnoviny.sk - BSK: Deň európskej spolupráce aj o extrémizme © SITA Všetky práva vyhradené.

logo BSK: Deň európskej spolupráce aj o extrémizme

Štátny tajomník Korčok rokoval s ministrom Johnsonom, daroval mu miniatúru Čumila

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Spojeným kráľovstvom, brexit, ale aj otázky medzinárodnej politiky boli témami rozhovoru britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona a štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Ivana Korčoka. Obaja partneri sa zhodli, že Veľká Británia neodchádza z Európy a potvrdili, že je strategickým investorom na Slovensku. Johnson dnes v Bratislave skončil svoju dvojdňovú cestu, v pondelok rokoval v Prahe a Bukurešti. Jeho krátke turné nadväzuje na minulotýždňový prejav britskej premiérky Theresy May vo Florencii. Štvrté kolo rokovaní o brexite Korčok aj Johnson si prajú, aby po októbrovom summite mohli rokovania o brexite pokročiť do fázy, v ktorej sa začne s vyjednávaním o budúcich vzťahoch. Práve tento týždeň je štvrté kolo rokovaní o brexite, ktoré za európsku dvadsaťsedmičku vedie Michel Barnier a jeho britským partnerom je minister pre brexit David Davis. Odporúčame:Mayová navrhla prechodné obdobie po brexite, chce ponúknuť firmám istotu Lídri na októbrovom summite posúdia, či sa v rokovaniach dosiahol dostatočný pokrok, a ak áno, tímy budú môcť začať nastavovať podmienky budúcich vzťahov. To je podľa britského ministra dôležité napríklad aj pre britské investície na Slovensku, akou je napríklad investícia Jaguara Land Roveru. Ako Johnson vyhlásil, investíciu v hodnote 1,3 miliardy libier brexit negatívne neovplyvní. „Toto nebude narušené brexitom. Toto je to, prečo musíme postúpiť do druhého kola rokovaní,“ povedal šéf britskej diplomacie. Británia je siedmym najväčším ekonomickým partnerom pre Slovensko. Tri body z Mayovej prejavu Johnson sa na svojej ceste po ČR, Slovensku a Rumunsku venoval trom bodom z prejavu britskej premiérky – právam občanov, finančným záväzkom a bezpečnosti. Podľa Korčoka Slovensko vníma prejav z Florencie pozitívne, vidí v ňom konštruktívne návrhy, ale dôležité bude preniesť ich do konkrétnych rokovaní. Johnson zopakoval, že britská vláda urobí všetko pre to, aby práva občanov iných krajín ostali rešpektované a zachované. Theresa May vo svojom príhovore takisto navrhla aj dvojročné prechodné obdobie a uviedla, že Británia dodrží záväzky. Pre Londýn ostáva dôležitá aj spolupráca v oblasti bezpečnosti, obrany a boja proti terorizmu. Odniesol si miniatúru sochy Čumila Korčok skonštatoval, že Slovensko spájajú s Britániou intenzívne bilaterálne vzťahy a pripomenul, že na budúci rok si pripomenieme sté výročie vzniku Československa, kde svoju úlohu zohrala aj Veľká Británia. Pokiaľ ide o otázky medzinárodnej politiky, partneri sa venovali hlavne Severnej Kórei a západnému Balkánu. Podľa štátneho tajomníka by severokórejský režim mal prestať s eskaláciou napätia a vyslovil sa za pokračovanie diplomacie, ktorej cieľom je priniesť severokórejský režim k stolu. „Výsledok je iba politické riešenie,“ povedal Korčok. Západný Balkán je mimoriadne dôležitý pre stabilitu a bezpečnosť Únie a je našou povinnosťou sa k tejto časti Európy správať ako k blízkemu a strategickému regiónu. Korčok Borisovi Johnsonovi na záver daroval miniatúru známej bratislavskej dominanty – sochy Čumila. V pondelok dostal Johnson od českého ministra Lubomíra Zaorálka ping-pongový miniset. Viac k témam: Boris Johnson, brexit, Európska únia, Ivan Korčok, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Štátny tajomník Korčok rokoval s ministrom Johnsonom, daroval mu miniatúru Čumila © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Štátny tajomník Korčok rokoval s ministrom Johnsonom, daroval mu miniatúru Čumila

Partnerstvo medzi IBM a Vmware urýchľuje prechod firiem do cloudu

BARCELONA 26. septembra 2017 (WBN/PR) - Spoločnosti IBM a VMware oznámili, že viac ako 1400 firiem na celom svete rozširuje svoje VMware prostredie na IBM Cloud. Vďaka tomuto partnerstvu môžu klienti ako Honeywell International a Vodafone využívať globálny dosah a služby platformy IBM Cloud, ako aj infraštruktúru a prevádzkovú stabilitu systému VMware Cloud. V roku 2016 sa spoločnosti IBM a VMware rozhodli riešiť naliehavú výzvu , ktorá spočívala v rozšírení existujúcich pracovných procesov VMware zo systému zákaznína cloud bez toho, aby museli meniť operačné nástroje, štruktúru aplikácií alebo bezpečnostné pravidlá. V rámci rozšírenia softvéru Vmwa využiť umelú inteligenciu a analytiku IBM. Cloudové riešenia IBM sú pre VMware dostupné v rámci globálnej siete takmer 60 cloudových dátových centier v 19 krajinách. „Partnerstvo IBM s VMware umožnilo viac ako 1400 spoločnostiam rýchlo a ľahko migrovať do cloudu, bezpečne rozšíriť a vylepšiť procesy a zároveň získať plný prístup k bohatej ponuke služieb IBM Cloudu. Patria sem najmä umelá inteligencia, dáta a analytika, IoT, bezservrové riešenia a ďalšie," hovorí Faiyaz Shahpurwala, generálny manažér pre IBM Cloud. Stále viac zákazníkov, medzi ktorých patrí napríklad aj Divízia výkonných materiálov a technológií (PMT) spoločnosti Honeywell, preberá tieto riešenia a prechádza do cloudu. Spoločnosť Honeywell si IBM Cloud vybrala pre svoju platformu Open Virtual Engineering Platform (VEP), ktorá umožňuje používateľom vytvárať a testovať inžinierske procesy vo vysoko spoľahlivom a vysoko bezpečnom prostredí cloudu. Prechodom na IBM Cloud spoločnosť transformovala svoje prostredie VMware bez problémov a teraz môže plne využívať nástroje, technológie a operačné procesy, ktoré cloud ponúka. Spoločnosť Vodafone v rámci novej dohody s IBM oznámila medzinárodnú službu, ktorá umožňuje spoločnostiam presuny Vmware procesov bežiacich v súkromnom cloude od Vodafonu do a z IBM Cloudu. O IBM       Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje svojim klientom vo vyše 170 krajinách sveta široké portfólio inovatívnych produktov a služieb v oblasti informačných technológií. Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s. r. o. bola založená 7. decembra 1992. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach. Organizačnou zložkou IBM Slovensko je aj Klientské inovačné centrum, ktoré sa zameriava na poskytovanie IT služieb a podporné činnosti pri realizácii IT projektov. Je zároveň súčasťou globálnej siete klientskych inovačných centier IBM. Spoločnosť IBM Slovensko dodáva svojim zákazníkom integrované, flexibilné a efektívne riešenia, ktoré ponúka prostredníctvom širokej siete predajcov, ako aj obchodných partnerov. Viac k témam: IBM, vmwareZdroj: Webnoviny.sk - Partnerstvo medzi IBM a Vmware urýchľuje prechod firiem do cloudu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Partnerstvo medzi IBM a Vmware urýchľuje prechod firiem do cloudu

Lekár rozposlal maily svojim pacientom, vyzýva ich na odchod z poisťovne Dôvera

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa doposiaľ nedohodol na podmienkach spolupráce so zdravotnou poisťovňou Dôvera od 1. októbra tohto roka. Vysvetlenie lekára Liptáka Jeden z členov správnej rady ZAP-u Peter Lipták vyzýva svojich pacientov na odchod zo zdravotnej poisťovne Dôvera. V pondelok im rozposlal maily, ktorých súčasťou sú aj prihlášky na prepoistenie do Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Union zdravotnej poisťovne. Ako prvé o tom informovali Hospodárske noviny. Odporúčame:Všeobecná zdravotná poisťovňa sa dohodla na podmienkach spolupráce so ZAP "Je to absolútne férové, ja upozorňujem pacienta, že keď dostane infarkt, nemôžem mu natočiť EKG lebo Dôvera mi to nezaplatí. Ďalej upozorňujem na to, že Dôvera ma platí za to, aby som ho neliečil a aby som ani nevyšetroval, ani nepredpisoval lieky. Čiže absolútne férové je, že sa snažím pacientovi zjednodušiť, ako z tej Dôvery odísť, lebo to je fatálna poisťovňa. Kto to má tomu pacientovi povedať, keď nie ten lekár, ktorý tomu rozumie?" vyhlásil na utorňajšom brífingu Lipták. Dôvera vraj robí nátlak na členov ZAP-u Predseda správnej rady ZAP Marian Kollár upozornil, že nejde o iniciatívu ZAP-u. "Tento mail neschválili orgány Zväzu ambulantných poskytovateľov," objasnil. Kollár tiež upozornil, že Dôvera robí nátlak na členov ZAP-u. Odporúčame:Čo sa stane, ak neplatíte zdravotnú poistku? Na toto sa môžete „tešiť“. "Viacerí lekári - členovia ZAP nám avizovali, že počas celého pondelka boli atakovaní doslova nanucovaním a vyhrážkami zo strany pracovníkov Dôvery, aby podpisovali individuálne tieto nevýhodné zmluvy. Argument bol jasný. Rokovania so ZAP skončili a ak to naši ľudia - členovia ZAP nepodpíšu, skončia tiež. Odmietame takýto nátlak na lekárov v čase, keď sa majú venovať poskytovaniu zdravotnej starostlivosti, vrátane poistencom Dôvery," povedal Kollár. ZAP chce aj naďalej rokovať s Dôverou a deklaruje svoju pripravenosť dohodnúť sa. "Vzhľadom k tomu, že koniec mesiaca je predo dvermi, je možné, že od 1. októbra tohto roka budú poskytovatelia, členovia ZAP, v takzvanom nezmluvnom vzťahu voči Dôvere a jej poistencom. Zdravotnú starostlivosť by sme mali poskytovať poistencom Dôvery za úhradu zdravotnej poisťovne výlučne v prípade neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Ostatnú zdravotnú starostlivosť by sme mali poskytovať poistencom Dôvery za priamu úhradu od pacienta, a to vrátane predpisovania liekov s dodatkom "Hradí pacient"," vysvetlil Kollár. Vyhlásil tiež, že ak by Dôvera predložila navýšenie o 10 % od 1. októbra tohto roka, zmluvy podpíšu. Dôvera vníma postup ZAP-u ako súčasť kampane Zdravotná poisťovňa predložila minulý týždeň ZAP-u ponuku v podobe navýšenia platieb o 11 % s tým, že toto navýšenie by bolo rozdelené v dvoch kolách. Prvé by bolo ihneď, teda od 1. októbra a druhé v roku 2018. Generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Martin Kultan pripomenul v utorok na brífingu, že ZAP odmietol, aby zvýšenie platieb za zdravotnú starostlivosť bolo podmienené zvýšením kvality a bezpečnosti pre pacientov. Konkrétne návrhy na zvýšenie kvality zdravotná poisťovňa od zväzu podľa neho nedostala. Dôvera vníma postup ZAP-u ako súčasť prepoisťovacej kampane a avizuje aj právne kroky. "Vnímame to tak, že situácia je jednoznačne načasovaná, bolo to viackrát potvrdené," povedal Kultan. Pripomenul, že samotný etický kódex Slovenskej lekárskej komory vraví, že lekár má byť vzorom etického prístupu. Pripravení rokovať Dôvera podľa slov svojho generálneho riaditeľa garantuje, že zabezpečí poistencom zdravotnú starostlivosť. "Zabezpečíme všetko pre to, aby pacient nebol rukojemníkom, aby sa nevyužíval strach," konštatoval Kultan. Šéf poisťovne taktiež odmietol, že by zdravotná poisťovňa obmedzovala lekárov v liečení. "Štandardizujeme lekárov a porovnávame ich. Určite neobmedzujeme lekárov nijakým spôsobom, nemajú žiadne obmedzenia, limity na to, aby prepísali toľko liekov, vykonali toľko vyšetrení, spravili také a také kroky," poznamenal Kultan s tým, že na Slovensku treba riešiť vysokú neefektivitu. Generálny riaditeľ je však presvedčený, že začiatkom októbra, keď pominie prepoisťovacie obdobie, obe strany sa dohodnú. "Naše argumenty máme, sme pripravení rokovať," uzavrel Kultan. Viac k témam: Dôvera zdravotná poisťovňa, ZAP Zväz ambulantných poskytovateľovZdroj: Webnoviny.sk - Lekár rozposlal maily svojim pacientom, vyzýva ich na odchod z poisťovne Dôvera © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lekár rozposlal maily svojim pacientom, vyzýva ich na odchod z poisťovne Dôvera

Rusko hrozí, že na budúci rok zablokuje Facebook

MOSKVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Ruský telekomunikačný úrad pohrozil, že na budúci rok zablokuje prístup na sociálnu sieť Facebook, ak rovnomenná firma, ktorá ju prevádzkuje, nebude v krajine skladovať svoje údaje. Odporúčame:Aleš a Martin dobili Andreja na smrť, naživo to vysielali na Facebooku Alexander Žarov, šéf ruského federálneho telekomunikačného úradu, v utorok ruským tlačovým agentúram povedal, že úrad bude pracovať na tom, aby "donútil Facebook dodržiavať zákon" o osobných údajoch, podľa ktorého sú zahraničné spoločnosti povinné skladovať údaje v Rusku. Žarov sa v utorok vyjadril, že ruská vláda chápe, že Facebook je "špecifickou službou", ale dodal, že vláda nebude robiť výnimky a bude musieť Facebook na budúci rok zablokovať, ak nebude zákon dodržiavať. Odporcovia ruského zákona o osobných údajoch, ktorý nadobudol účinnosť v roku 2015, ho však kritizujú pre to, že potenciálne by mohol znamenať sprístupnenie údajov pre ruskú spravodajskú službu. Viac k témam: facebook, RuskoZdroj: Webnoviny.sk - Rusko hrozí, že na budúci rok zablokuje Facebook © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rusko hrozí, že na budúci rok zablokuje Facebook

Divadlo Hybernia odštartovalo sezónu unikátnym československým projektom

PRAHA 26. septembra 2017 (WBN/PR) - Unikátny československý projekt IAGO odštartoval v pražskej Hybernii tohtoročnú divadelnú sezónu. Legendárny Iago Williama Shakespeara so svojim záporným charakterom rozpovie príbeh Othella z druhej strany. Režisér Janek Ledecký spolu s hosťujúcim režisérom Robertom Johansonom pripravili jedinečné prevedenie príbehu o nekonečnom intrigánovi a luhárovi, ktorý je aktuálny aj v dnešných časoch.  Koprodukčný projekt  s  divadlom Nová scéna prináša po roku z Bratislavy do Prahy celú scénu divadelnej drámy IAGO aj s niektorými hercami. Popri novom českom hereckom súbore sa predstavia aj obľúbení slovenskí interpreti Lukáš Adamec a Dominika Richterová. V atraktívnom svetovom príbehu, ktorý voľne nadväzuje na Shakespearovho Othella, je všetko, čo pozná asi každý divák. Jedna z najpopulárnejších tragédií najväčšieho dramatika svetovej literatúry sa stala symbolom lásky, diabolských intríg a chorobnej žiarlivosti zároveň. Tvorcovia hry sľubujú klasickú drámu, ktorú hudba prenesie do súčasnosti. „Ešte som nehral postavu, ktorú by som si takto užíval. Iago je od dôb Shakespeara absolútne najlepšie napísaný „zákerák“. Naviac má výhodu, že je napísaný tak, že je zábavný,“ povedal po premiére režisér muzikálu a zároveň predstaviteľ hlavnej roly Iaga Janek Ledecký. Divadlo Hybernia patrí do holdingu ECO-Investment, a.s. „Investovanie do kultúry nie je z pohľadu obchodníka ziskový projekt. Ako skupina pôsobiaca v Čechách aj na Slovensku sa však snažíme pozerať na vzťah Slovákov a Čechov aj z iného hľadiska. A kultúra je presne to, čo nás spája a zbližuje. Som rád, že sme súčasťou tohto projektu. Verím, že IAGO si nájde svojich fanúšikov,“ uviedol k premiére muzikálu prezident spoločnosti Milan Fiľo. Príbeh Iaga a Othella v hlavnej úlohe s Jankom Ledeckým si môžete pozrieť v divadle Hybernia, až do júna 2018. Viac k témam: Divadlo, hybernia, iagoZdroj: Webnoviny.sk - Divadlo Hybernia odštartovalo sezónu unikátnym československým projektom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Divadlo Hybernia odštartovalo sezónu  unikátnym československým projektom

Rast HDP by sa mal v tomto roku podľa Národnej banky Slovenska zvýšiť

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Rast hrubého domáceho produktu (HDP) by mal dosiahnuť v tomto roku 3,3 %. Oproti júnovej prognóze Národnej banky Slovenska (NBS) je to zvýšenie o 0,1 percentuálneho bodu. V ďalšom roku by mal rast zrýchliť na 4,2 % a v roku 2019 by to malo byť 4,6 %, čo je pôvodný odhad aj z júnovej prognózy. Ako na utorkovej tlačovej konferencii informoval guvernér NBS Jozef Makúch, hlavným zdrojom by mal byť export, prorastovo bude pôsobiť súkromná spotreba a v ďalších rokoch snáď aj investície. Upravená prognóza Centrálna banka upravila aj svoju prognózu vývoja zamestnanosti. Ako ďalej pokračoval viceguvernér NBS Ján Tóth, v tomto roku odhad rastu zamestnanosti mierne zvýšila o 0,2 percentuálneho bodu na 2,1 %. V nasledujúcom roku odhad rastu zamestnanosti taktiež zvýšila, a to o 0,1 bodu na 1,5 %. V roku 2019 odhad ponechala na pôvodných 1,1 %. Odporúčame:Šéfa Európskej centrálnej banky znepokojuje posilňovanie eura Silný trh práce by mal pokračovať a podporovať spotrebiteľský dopyt. Rast zamestnanosti sa podľa Tótha spomalí pre nesúlad medzi ponukou a dopytom na trhu práce. Vyššia participácia a prílev zahraničných pracovníkov bude pomáhať obsadzovať pracovné miesta. Miera nezamestnanosti by mala podľa odhadov klesnúť k úrovni 7 %. Silný trh práce Bez zmeny zostáva v aktuálnej prognóze odhad vývoja rastu nominálnych miezd na tento rok. Pri nich NBS naďalej očakáva v tomto roku rast o 4,4 %. V budúcom roku odhad navýšila o 0,1 bodu na 4,9 % a o rok neskôr tiež o 0,1 bodu na 5 %. Rovnako upravila centrálna banka odhad aj pri reálnych mzdách. V tomto roku by to mal byť rast o 3,2 %, čo je rovnaký odhad ako v júni. V ďalších rokoch vývoj upravila nahor o 0,1 bodu na 2,9 % v roku 2018 a 0,1 bodu na 2,8 % v roku 2019. Oproti prechádzajúcej prognóze národná banka upravila svoj odhad rastu spotrebiteľských cien. Pre tento rok zvýšila výhľad priemerného rastu spotrebiteľských cien o 0,1 percentuálneho bodu na 1,3 %, pre budúci rok zhodne o 0,1 bodu na 2 %. Pre rok 2019 ponechala odhad rastu na úrovni 2 %. Viac k témam: hrubý domáci produkt, NBS, rast ekonomikyZdroj: Webnoviny.sk - Rast HDP by sa mal v tomto roku podľa Národnej banky Slovenska zvýšiť © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rast HDP by sa mal v tomto roku podľa Národnej banky Slovenska zvýšiť

Kvalifikant Lacko za 66 minút sfúkol Granollersa-Pujola a postúpil do osemfinále v Šen-čene

ŠEN-ČEN 26. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenský kvalifikant Lukáš Lacko zvíťazil nad španielskym tenistom Marcelom Granollersom-Pujolom za 66 minút 6:3, 6:4 v utorňajšom zápase 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ATP World Tour 250 Shenzhen Open v čínskom Šen-čene. Dvadsaťdeväťročný piešťanský rodák Lacko, 118. v singlovom renkingu, sa revanšoval 31-ročnému M. Granollersovi-Pujolovi (128., v minulosti bol aj na 19. mieste) za debakel 2:6, 3:6, 1:6, ktorý inkasoval predvlani v 1. kole newyorských grandslamových US Open. Nezastavilo ho ani 10 es súpera, sám ich nastrieľal 4. Nečelil žiadnemu brejkbalu. Odporúčame:Nadal má na čele rebríčka náskok 1860 bodov pred Federerom, v Top 10 sa udiala iba jedna zmena V osemfinálovom 2. kole bude Lacko vo štvrtok čeliť lepšiemu zo stredajšieho súboja John Millman (Aus.) - Damir Džumhur (Bosna a Herc.-6). V prípade verzie s druhým spomenutým hráčom, čerstvo šampiónom z Petrohradu, by to bol zaujímavý "predkrm" aprílového bratislavského daviscupového stretnutia. Niekdajší 44. muž svetového rebríčka Lacko sa bude medzi najlepšími šestnástimi snažiť o svoje premiérové štvrťfinále na hlavnom profesionálnom okruhu od júla, keď takto ďaleko bol v Atlante a prehral s Američanom Johnom Isnerom. V Šen-čene už má Lacko istotu prémie 11 390 USD brutto a 32 bodov do hodnotenia vrátane zvládnutia kvalifikácie. Šen-čen - dvojhra - 1. kolo: Lukáš Lacko (SR) - Marcel Granollers-Pujol (Šp.) 6:3, 6:4 za 66 minút Viac k témam: Lukáš Lacko, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Kvalifikant Lacko za 66 minút sfúkol Granollersa-Pujola a postúpil do osemfinále v Šen-čene © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kvalifikant Lacko za 66 minút sfúkol Granollersa-Pujola a postúpil do osemfinále v Šen-čene

Hurikán Maria vyplavil na pobrežie Severnej Karolíny muníciu z II. svetovej vojny

RALEIGH 26. septembra (WebNoviny.sk) - Na pobrežie Outer Banks v Severnej Karolíne vyplavil hurikán Maria muníciu z druhej svetovej vojny. Americká správa národných parkov uviedla, že nevybuchnuté zariadenie našli v pondelok na pobreží Cape Hatteras v Avone. Odporúčame:Počet obetí hurikánu Mária stúpa, búrka sa približuje k ostrovom Turks a Caicos Zariadenie prišla odstrániť pyrotechnická jednotka z leteckej základne námornej pechoty Cherry Point. Podľa správy národných parkov je to už tretí prípad nevybuchnutej munície, ktorú tento rok vyplavilo na pobrežie. V pondelok našli na Whale Head Beach v inej časti Severnej Karolíny ďalšie zariadenie, ktoré sa ukázalo byť výcvikovou mínou. Nakoľko nebola funkčná, verejnosti nehrozilo nebezpečenstvo. Viac k témam: Hurikán Mária, II. svetová vojna, Outer BanksZdroj: Webnoviny.sk - Hurikán Maria vyplavil na pobrežie Severnej Karolíny muníciu z II. svetovej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hurikán Maria vyplavil na pobrežie Severnej Karolíny muníciu z II. svetovej vojny

Čína odložila platnosť prísnejších pravidiel pri kontrole dovozu potravín

PEKING 26. septembra (WebNoviny.sk) - Čína odložila uplatňovanie rozsiahlej kontroly dovážaných potravín po sťažnostiach zo strany USA, Európy a ďalších čínskych obchodných partnerov, podľa ktorých by takéto kontroly poškodili obchod v objeme niekoľkých miliárd dolárov. Pravidlá vyžadujúce, aby každá dodávka potravín mala certifikát zo strany zahraničnej vládnej inšpekcie, mali platiť už od nedele. Peking však platnosť pravidiel odložil o dva roky. Vyplýva to z dokumentu predloženého Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Odporúčame:Akým potravinám a nápojom sa treba vyhýbať po operácii žlčníka? Niektoré vás možno prekvapia USA, Európska únia, Japonsko, Austrália a Argentína lobovali, aby Peking svoje požiadavky v oblasti kontroly potravín obmedzil. Čínu vyzývali, aby sa riadila globálnou praxou a prísnejšiu kontrolu uplatňovala iba v prípade rizikových potravín. "Vzhľadom na prijaté sťažnosti a návrhy, sme sa rozhodli poskytnúť prechodné obdobie na dva roky," konštatuje dokument, ktorý WTO predložil čínsky úrad pre dohľad nad kvalitou produktov (AQSIQ). Na otázku agentúry AP, čo sa bude diať počas prechodného obdobia, AQSIQ neodpovedal. Podľa európskych predstaviteľov sa však zdá, že zámerom nových pravidiel je chrániť čínskych dodávateľov pred konkurenciou. Viac k témam: Čína, import, potraviny, Svetová obchodná organizácia (WTO)Zdroj: Webnoviny.sk - Čína odložila platnosť prísnejších pravidiel pri kontrole dovozu potravín © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čína odložila platnosť prísnejších pravidiel pri kontrole dovozu potravín

Prvý román Billa Clintona sa dočká seriálového spracovania

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Prvý román bývalého amerického prezidenta Billa Clintona sa dočká televízneho spracovania. Práva na politický triler The President Is Missing, ktorý sa na pulty kníhkupectiev dostane až v júni 2018, kúpila televízia Showtime. Tá stojí za populárnymi projektami ako Dexter (2006 - 2013), Californication - Orgie v Kalifornii (2007 - 2014) či Homeland - Zradca (2011). The President Is Missing by sa mal na televízne obrazovky dostať ako seriál. Odporúčame:Bývalí prezidenti USA zbierajú peniaze pre obete hurikánov Román The President Is Missing napísal Clinton spolu so spisovateľom Jamesom Pattersonom. Dej sa zameria na tajomné zmiznutie amerického prezidenta, ktoré sprevádza minimum informácií. Aj tie však pozná len hlava štátu. "Naozaj som si užíval písanie knihy a spoluprácu s Jimom a nemôžem sa dočkať, kedy Showtime privedie postavy k životu," vyjadril sa k novému projektu Clinton. William Jefferson "Bill" Clinton bol v rokoch 1993 - 2001 42. prezidentom USA. V roku 1994 predstavil vo východnej Európe americkú iniciatívu Partnerstvo za mier, ktorá bola predstupňom členstva ďalších štátov v Severoatlantickej aliancii (NATO). Je členom demokratickej strany. Na konte má viacero publikácií, The President Is Missing bude jeho prvé beletristické dielo. Viac k témam: americký prezident, Bill Clinton, kniha, USAZdroj: Webnoviny.sk - Prvý román Billa Clintona sa dočká seriálového spracovania © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prvý román Billa Clintona sa dočká seriálového spracovania

Pracujúci penzisti si vydýchnu, budú oslobodení od odvodov z dohôd

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Príjmy dôchodcov z dohôd do výšky 200 eur mesačne majú byť od začiatku budúceho roka oslobodené od odvodov. Na utorkovej tlačovej besede to uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Strana Most-Híd toto opatrenie presadila na rokovaní koaličnej rady. "Podarilo sa nám to dohodnúť s ministrom financií v rámci sociálneho balíčka," povedal Bugár. Penzisti by tak pri práci na dohodu získali rovnakú odvodovú výnimku, akú majú v súčasnosti študenti stredných a vysokých škôl. Odporúčame:Rast slovenskej ekonomiky má byť rýchlejší, analýza predpokladá aj zvyšovanie miezd a cien Ako uviedol šéf strany Most-Híd, vyšší čistý príjem z dohody by tak mohlo mať 50 tisíc starobných dôchodcov, približne 14 tisíc invalidných penzistov a okolo 20 tisíc predčasných starobných dôchodcov. Podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna upozornil na to, že takéto opatrenie pomôže najmä predčasným dôchodcom. Odporúčame:Štát podporí investície malých podnikov v najmenej rozvinutých regiónoch Tí totiž v súčasnosti nemôžu mať žiadny príjem z dohody, inak by im Sociálna poisťovňa pozastavila vyplácanie predčasnej penzie. Ak by však predčasní dôchodcovia podľa návrhu strany Most-Híd zarobili na dohodu do 200 eur mesačne, neplatili by z tohto príjmu odvody a mohli by tak naďalej poberať predčasný dôchodok. Viac k témam: Béla Bugár, dohoda, Most-Híd, odvody, Sociálna poisťovňaZdroj: Webnoviny.sk - Pracujúci penzisti si vydýchnu, budú oslobodení od odvodov z dohôd © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pracujúci penzisti si vydýchnu, budú oslobodení od odvodov z dohôd

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang